🌸 20 % iznad 75 €/565,09 HRK ➔ Kod: PROLJECE20 
🌸 10 % iznad 35 €/263,71 HRK ➔ Kod: PROLJECE10

Košarica

Zatvoriti

Nemate artikala u košarici.

Savjeti za ljepotu

Kiseline od A do Ž u proizvodima za lice

26.07.22 2704x pročitano

Kiseline su zadnjih godina posebno istaknute kao važni suputnici u njezi kože lica. Donosimo vam popis (gotovo) svih kiselina koje možete pronaći u proizvodima za njegu lice. Upoznajte ih i prepoznajte koje će riješiti vaše probleme.

Podijelite




PODJELA KISELINA:

AHA

  • u potpunosti su prirodne kiseline, bez toksina
  • najpoznatije su: glikolna, limunska, grožđana, jabučna i mliječna
  • djeluju na površini kože
  • učinkovito djeluju na različite nedostatke na koži: popravljaju teksturu i površinske pigmentacije, poboljšavaju teksturu kože te je čine čvršćom
  • pojačavaju proces izmjene stanica i tako potiču proizvodnju novog kolagena
  • hidrofilne su i tope se isključivo u vodi te
  • stupanj njihove učinkovitosti ovisi o sastavu kiseline, koncentraciji te pH vrijednosti
  • najveća primjena: u tretiranju problematične kože sklone prištićima i aknama, hiperpigmentacijskih pjega i kod zrelije kože u prevenciji starenja
  • odlične su zbog učinka eksfolijacije (kemijski piling površinskog sloja)
  • mogu povećati osjetljivost na sunčane zrake

BHA

  • pomaže pri uklanjanju mrtvih stanica s površinskog sloja kože
  • čisti začepljene pore te djeluje antiseptički i umanjuje upalne procese
  • idealni sastojak za njegu masne kože i kože sklone aknama
  • salicilna kiselina je jedina BHA
  • djeluje protuupalno i prodiru dublje u kožu
  • topive su isključivo u ulju i zato se koriste kod masnih koža za otapanje sebuma kože čime prodiru duboko u pore i idealne su za osobe koje imaju neravnu strukturu kože
  • da ne bi uzrokovale veću osjetljivost na sunce, zaštita od sunca mora biti zadnji korak u jutarnjoj rutini.

PHA

  • djeluju sporije nego AHA
  • djeluju samo na površini kože
  • PHA su blaža alternativa AHA kiselinamaza one sa iznimno osjetljivom i hipersenzibilnom kožom
  • nježno uklanjaju mrtve stanice kože i zbog toga ne izazivaju fotoosjetjjivost kože.
  • mogu koristiti osobe s ekcemom ili rozacejom
  • odlične su za dubinsku hidraciju
  • PHA na kožu djeluje fotoprotektivno čime se reducira fotosenzitizirajući efekt AHA kiselina na kožu.

VAŽNO!
Počnite koristiti kiseline postupno i to one koje odgovaraju vašem tipu kože. Za početak birajte proizvode s nižom koncentracijom kiselina kako biste izbjegli iritacije i druge negativne učinke. Kod AHA kiselina počnite s 5% ili 8%, a kod BHA počnite s 1% kiseline. Kad vidite da vaša koža dobro podnosi kiselinu, možete početi koristiti proizvode s većom koncentracijom. Također, nemojte koristiti kiseline svaki dan (barem u početku).



RJEČNIK KISELINA

Najveći rječnik kiselina s objašnjenjima kako djeluju, za koje tipove i probleme kože su namijenjeni.

a

askorbinska kiselina

Askorbinska kiselina poznatija je pod nazivom vitamin c. Možemo je pronaći u kremama, serumima itd. Njene prednosti su brojne: 

  • antioksidans je,
  • usporava znakove starenja,
  • djeluje na bore,
  • izbjeljuje kožu,
  • ujednačava tena i
  • djeluje na proizvodnju kolagena.

 azijatska kiselina

Azijatska kiselina se koristi u svim Cica kremama (nalazi u biljci Centella asiatica po kojoj je i dobila ime).  Nije ni hidratantna kiselina ni kiselina za eksfolijaciju, a sprječava starenje kože s problemima. Ima antioksidativno djelovanje, ojačava barijeru kože i pomaže u pokretanju sinteze kolagena (=protein koji usporava proces starenja), zbog čega koža djeluje zategnutije, te pomaže smanjiti crvenilo i iritacije.  


    g

glikolna kiselina

Glikolna kiselina jedna je od najučinkovitijih i najčešće korištenih kiselina u proizvodima za njegu lica. Dio je većine pilinga na tržištu jer ubrzava proces uklanajnja mrtvih stanica kože. U usporedbi s ostalim AHA kiselinama, zbog malih molekula, lakše ulazi ispod površinskog sloja kože i čini značajne razlike. Laganom eksfolijacijom uklanja mrtve stanice s površine kože, uklanja hiperpigmentacije, borice i sitne nepravilnosti, posvjetljuje kožu i daje joj sjaj. Dobiva se iz šećerne trske i ekstrakta ananasa. Pogodna je za sve tipove kože.

 


h

hijaluronska kiselina

Hijaluronska kiselina prirodni je polisaharid koji se prirodno nalazi u koži i ključna je za  mladolik izgled. Njezina koncentracija počinje opadati već nakon 30-te godine života pa je nadomještamo proizvodima koji je sadržavaju. Može vezati veliku količinu vode, čak 1000 puta više od svoje težine. Ispunjava praznine između tkiva, omogućuje elastičnost kože, veže i apsorbira vodu, što koži daje punoću, smanjuje stvaranje bora i vidljivost već postojećih bora i nepravilnosti te poboljšava hidratizaciju kože. 

SAVJET: Počnete li nadoknađivati hijaluronsku kiselinu čim se ona počne gubiti, starjet će sporije i duže ćete imati svježi i mladolik izgleda. 


 j

jabučna
kiselina

Jabučna kiselina se dobiva iz breskvi, šljiva i krušaka. Pogodna je za sve tipove kože osim osjetljive. Ima hidratacijska svojstva (privlači vlagu iz zraka i zadržava je u koži) i sposobnost otvaranja pora kako bi se pročistio višak sebuma na licu (djeluje kao lagani piling). Također, pomaže pri izmjenjivanju starih stanica kože, čime se potiče proizvodnja kolagena.


 k

kojična
kiselina

Kojična kiselina je jako popularna kiselina u Aziji, a služi za izbjeljivanje kože. Njeno djelovanje se očituje na smanjenju proizvodnje melanina, koji je odgovoran za stvaranje tamnih mrlja.


 l

laktobionska kiselina

Laktobionska kiselina je šećerna kiselina dobivena iz laktoze. Pripada PHA kiselinama, stoga je pogodna i za one s vrlo osjetljivom i suhom kožom, jer lice ne ostavlja suhim i zategnutim, nego ga blago posvjetljuje i hrani. Budući da njezinu strukturu čine velike molekule, ne prodire u kožu već vrlo nježno eksfolira samo površinski sloj. Također ima i antioksidativna svojstva te privlači vlažnost u kožu. 

limunska
kiselina

Limunska kiselina je prisutna u raznim vrstama voća, posebice u agrumima (npr. limunu). Djeluje na prve znakove starenja i na oštećenja kože nastala od Sunca.


m

mandelična
kiselina

Mandelična kiselina poznatija pod nazovim bademova (dobiva iz badem), najnježnija je za kožu, jer sadrži najveće molekule od svih AHA kiselina. Odgovara osobama s osjetljivom, masnom i kožom sklonom aknama. Djeluje površinski i nježno prodire u kožu smanjujući rizik od nadraživanja osobama s osjetljivom kožom. Njome se tretiraju akne, miteseri i proširene pore jer uravnotežuje proizvodnju sebuma u epidermi. Posebno je pogodna za one koji imaju oštećenja uzrokovana sunčevim zrakama te žele posvijetliti put i prividno smanjiti pore. Obično se kombinira sa salicilnom, mliječnom i glikolnom kiselinom jer nije dovoljno snažna da djeluje samostalno kako bi se poboljšala eksfolijacija. Ima i antibakterijsko djelovanje.

mliječna
kiselina

Mliječna ili laktična kiselina blaži je oblik AHA kiseline. Nježnija je od glikolne kiseline, što je čini pogodnom za njegu osjetljive, zrele i fotooštećene kože. Nalazi u kemijskim pilinzima. Ima hidratantnu funkciju. Uklanja hiperpigmentacije i smanjuje izraženost borica i bora s anti-age učinkom za kožu. 


p

poliglutaminska kiselina

Poliglutaminska kiselina hidratizira površinski sloj kože. Na sebe veže četiri puta više vlage od hijaluronske kiseline i “zaključava” je stvarajući zaštitni površinski sloj, kojim se sprječava trans-epidermalni gubitak vode čim pridonosi smanjenju prirodne razgradnje hijaluronske kiseline i jača zaštitnu funkciju kože. Učinkovito smanjuje pojavu sitnih bora i blago posvijetljuje kožu.


r

retinoična
kiselina

Retinoična kiselina je derivat vitamina A, koji uklanja gornji sloj mrtve kože da be se došlo do nove, zdrave koža ispod njega. Koristiti se liječenje akni zbog svojih sposobnosti pilinga. Ublažava akne tako što „izbacuje“ bakterije te stanjuje odumrli sloj kože i smanjuje količinu masnoće koja zatvara pore, što smanjuje veličinu pora. Uklanjanja mrtve stanica s površine kože i stimuliranje sinteze kolagena. 

NAPOMENA: crvenilo i ljuštenje neke su od nuspojava koje se javljaju nakon korištenja retinoične kiseline te je u većim koncentracijama agresivna za kožu, stoga se prije početka korištenja posavjetujte s dermatologom. 


 s

salicilna
kiselina

Salicilna kiselina je jedina BHA kiselina, a primarno služi kao kemijski eksfolijant. Najbolja je za masnu i mješovitu kožu sklonu aknama. Topiva je u masti, što znači da prodire duboko u pore, reducira lučenje sebuma i pomaže koži da se dubinski pročisti. Idealna je za kožu sklonu aknama zbog sposobnosti da razbije mrtve stanice kože, pročisti začepljene pore i mitesere, čime smanjuje razvoj bakterija na površini kože, kao i u žlijezdama lojnicama. Zbog svoje sposobnosti da smanji nastanak komedona, nesavršenosti i akni koje uzrokuju nastanak bakterija, može biti učinkovita u raznim oblicima - u eksfolirajućim pilinzima, gelovima protiv mrlja uzrokovanih aknama, gelovima za pranje lica itd. Sastojak je i kemijskih pilinga, izvrsna je kao anti-age njega jer reducira veličinu pora. Djeluje protuupalno i antibakterijski, te regulira suvišan sjaj. Nalazi u kiselom voću kao što su maline, jagode itd.


t

traneksemska kiselina

Traneksamska kiselina nalazi se u proizvodima većeg cjenovnog ranga, jer ima čitav niz pozitivnih učinaka na kožu, posebice u rješavanju problema pigmentacije te staračkih pjega. Posvjetljuje ten i vidljivo reducira tamne mrlje, kao i neravnu teksturu kože. Ova kiselina  je odlična za njegu zrelije kože (kao dio anti-age rutine).


v

vinska
kiselina

Vinska kiselina je prirodna AHA kiselina biljnog porijekla. Dobiva se iz grožđa, jabuka, marelica, avokada, sjemenki suncokreta itd. Ima snažna antioksidativna i protuupalna svojstva. Poboljšava teksturu kože i smanjuje znakove starenja, jer pojačava proces odbacivanja stanica na vanjskim slojevima kože. Također, uravnotežuje pH vrijednosti kože - regulira razinu pH formule proizvoda za njegu lica, čime se postiže da koža nije ni premasna ni presuha.


Sviđa li vam se ova objava? Podijelite ...



Kako će mirisati proljeće 2023.? Prijedlozi parfema za žene
Svijet mirisa

Kako će mirisati proljeće 2023.? Prijedlozi parfema za žene

Proljeće je pred vratima, stoga je krajnje vrijeme da se proljetni parfemi probude iz zimskog sna. Vrijeme je da počnete mirisati vedro i svježe poput rascvjetanog proljetnog cvijeća! U nastavku vam otkrivamo koji će se to mirisi nositi ovog proljeća.

Pročitajte više
Suhi šamponi - Djeluju li i koji su najbolji
Savjeti za ljepotu

Suhi šamponi - Djeluju li i koji su najbolji

Ne znamo što je više frustrirajuće - masna kosa ili često pranje kose. Pranje, sušenje i oblikovanje kose oduzima puno vremena, kojeg često nemamo. Kako u ovom ubrzanom životnom ritmu produžiti vrijeme između dva pranja? Kako imati lepršavu i mirišljavu kosu na dane kada smo zaboravili ili nismo stigli oprati kosu? Ovaj članak nudi rješenje i odgovor na vaša pitanja.

Pročitajte više
Lijepa.hr

Prijava